Pfarrgemeinderat wurde gewählt • Izvolili so župnijski svet

22 03 20 PGR Wahl 900 1

Am 20. März 2022 wurden österreichweit ca. 30.000 Pfarrgemeinderätinnen und Pfarrgemeinderäte in ca. 3.000 Pfarren für die nächsten 5 Jahre gewählt, ca. 4,5 Millionen KatholikInnen waren wahlberechtigt. Dabei stellt sich die Frage: Lohnt sich der große Aufwand? 
Die PGR-Wahl ist lokal und regional eine basisnahe „Kampagne für die Pfarre, für die Kirche vor Ort“. Im Zuge der Vorbereitungen auf die Pfarrgemeinderatswahl wird über die Pfarre gesprochen, und dies auch am Stammtisch im Gasthaus gegenüber der Pfarrkirche. In all diesen Gesprächen kommt die Wertschätzung zum Ausdruck über all das, was der bisherige Pfarrgemeinderat in den letzten fünf Jahren geleistet hat, gemeinsam mit den vielen ehrenamtlichen Helferinnen und Helfern der Pfarre. 

Da nun einige Pfarrgemeinderäte bei der letzten Sitzung des Pfarrgemeinderates am 22.02.2022 mitgeteilt haben, dass sie nicht mehr kandidieren werden, mussten neue Kandidatinnen und Kandidaten gefunden werden. Das Gute in dieser Situation ist die Tatsache, dass diese betreffenden nun ehemaligen Pfarrgemeinderäte zugesagt haben, all ihre bisherigen ehrenamtlichen Tätigkeiten in der Pfarre weiterzuführen, wofür wir ihnen sehr dankbar sind. Dank gilt einem sogenannten „Wahlmanager“ im Hintergrund, der mitgeholfen hat, Pfarrmitglieder zur Kandidatur zu bewegen. Dabei wohnt dieser gar nicht in der Pfarre, aber fühlt sich mit seiner Herkunftspfarre so verbunden, dass er in ihr mitwirkt und mit guter Hand als ehemaliger Polier für neue Mitglieder im PGR gesorgt hat.

Im neuen Pfarrgemeinderat sind gleich fünf neue, wobei eine vom Stand weg es zum gewählten Mitglied geschafft hat. Alle anderen sind gewählte Ersatzmitglieder und werden ebenfalls zu den Pfarrgemeinderatssitzungen eingeladen. Einer, der bei der letzten Wahl noch an letzter Stelle war, hat es nun fast bis nach ganz vorne gebracht. Durch die Wahl öffnet sich die Pfarre über die sogenannte Sonntagsgemeinde hinaus, wird aber trotzdem maßgeblich von denen getragen, die jeden Sonntag zur Hl. Messe kommen. Die PGR-Wahl ist ein bewährter Weg, der zu einem „robusten“, belastbaren Pfarrgemeinderat führt. Nicht eine Handvoll Gleichgesinnter und Eingeschworener tun sich zusammen, sondern durch die Wahl wird die Vielfalt sichtbar, die Unterschiede, die Buntheit und der Reichtum der Talente, die im Pfarrgemeinderat zusammenwirken sollen.

Ergebnis der Pfarrgemeinderatswahl • Izid volitev župnijskega sveta 

22 03 20 PGR Wahl Ergebnis Zvabek

Dank der ehrenamtlichen und unabhängigen Wahlkommission, die auch die coronabedingten mehrmaligen Wahltermine mustergültig abgewickelt hat. Dabei bestand noch genügend Zeit, um mit den Wählern Smalltalk zu führen und manch eine lustige Begebenheit aus der Vergangenheit konnte aufgefrischt werden. Dem neuen Pfarrgemeinderat wünschen wir viel Geist und ein gutes Wirken zum Wohle der Pfarre.

Das Gebet zur Pfarrgemeinderatswahl 2022

Barmherziger Gott, danke, dass Du da bist – mittendrin in unserem Leben.
Wir bitten Dich:
Gib uns ein sehnsüchtiges Herz, damit wir uns mit Dir verbinden, jeden Tag neu-  
mittendrin im Leben.
Gib uns ein hörendes Herz, damit wir die Zeichen der Zeit erkennen –
mittendrin im Leben.
Gib uns ein weises Herz, damit wir daraus die richtigen Schlüsse ziehen- 
mittendrin im Leben.
Gib uns ein mutiges Herz, damit wir konkret werden –
mittendrin im Leben.
Gib uns ein weites Herz, damit wir einen Blick für alle Menschen in unserer Pfarre bekommen –
mittendrin im Leben.
Gib uns ein mitfühlendes Herz, damit wir die Not nicht übersehen –
mittendrin im Leben.
Gib uns ein starkes Herz, damit wir auch Trostlosigkeit und Mühen überstehen-
mittendrin im Leben.
Denn Du schenkst das Wollen und Vollbringen. Mit Dir gehen wir unerschrocken voran, Schritt für Schritt –
mittendrin in unserem Leben. Amen .

Spiritueller Impuls zur Pfarrgemeinderatswahl 2022. 
Text von Irene Weinold , Diözese Innsbruck

 

Izvolili so nov župnijski svet
22 03 20 PGR Wahl 900 2Vsakih pet let so volitve za župnijski svet. Božje ljudstvo predlaga in nato po privolitvi kandidatov in kandidatk tudi voli novi župnijski svet. Letos je tudi prišlo do velikega preobrata, saj od osmih kandidatov jih je bilo kar pet novih. Tako upamo, da bo zavel nov veter v župnijskem svetu, ženska roka se zdaj še na poseben način čuti v novem sestavu župnijskega sveta. Zdaj bo treba teden dni počakati, če ne bo kakih ugovorov, nato pa bo sledila ustanovna seja župnijskega sveta. Pri tej seji se voli tudi nov podpredsednik ali podpredsednica, blagajničar ali blagajničarka in zapisnikar ali zapisničarka župnijskega sveta. Vse te funkcije lahko prevzame izvoljeni ali nadomestni član župnijskega sveta.
Poleg tega pa se sestavlja tudi cerkveni svet, tako zvani odbor za finance in za upravo, ki je edini odbor župnijskega sveta, ki mora biti sestavljen. Cerkveni svet skrbi za gospodarsko in finančno plat župnije, velikokrat so tudi cehmojštri, mežnarji podružnih cerkva člani tega obveznega odbora župnijskega sveta.

Treba je reči, da sedanji sestav župnijskega sveta zagotavlja dobro zastopanost vseh naselij župnije, kakor tudi odraža starostno strukturo župnije. Večina jih je že v pokoju, samo nekateri so še v poklicnem življenju. Vsi pa so na ta ali na oni način povezani s farnim življenjem, vsak po svoji zmožnosti in razpoložljivosti. Seje župnijskega sveta bomo nastavljali ob sobotah ali nedeljah popoldne, tako da se bomo izognili večernih terminov.

Zahvala neodvisni volilni komisiji, ki je nemoteno izvedla volitve za župnijski svet. Večkratni termini so se obnesli, tudi volitev po pošti so nekateri izrabili. Dve volilnici so bili neveljavni, ker je bil en list prazen, pri drugem pa so bili načrtani vsi kandidati in kandidatke. Volivec je morda hotel povedati, da je novoizvoljeni župnijski svet še nepopisan list papirja oz. vsi so dobri in zmožni, škoda, da jih ne morem izvoliti vse. Molimo za dobro delovanje novoizvoljenega župnijskega sveta:

 

Vsemogočni večni Bog!
Častimo Te in se Ti zahvaljujemo, ker si večna Ljubezen,
ker si nas ustvaril in po Kristusu odrešil.
Hvala, ker si vedno z nami in nikdar nismo sami!
Tebi izročamo in posvečamo vse,
kar smo in kar imamo.

Ponižno Te prosimo za novoizvoljeni župnijski svet v naši župniji,
da bi po navdihih Svetega Duha obrodil v nas,
zlasti v naših družinah, čim več duhovnih sadov.
Dobrotljivo varuj našo mladino pred vsem hudim
in ji pomagaj, da se dobro pripravi na življenje in odgovornosti.
Iz njenih vrst milostno obudi nove duhovne poklice.

Vodi naše matere, da bodo
– po vzoru svete Božje Matere Marije –
dobre žene svojim možem
in skrbne vzgojiteljice svojim otrokom.
Spremljaj naše očete, da bodo
– po vzoru svetega Jožefa –
ljubeči možje svojim ženam,
svojim otrokom pa trdna opora v veri
in spolnjevanju Božje volje.

Blagoslavljaj in poživljaj bolne, trpeče, ostarele
in vse naše župnijsko občestvo,
da bi bili kot oaza miru in svetosti življenja
ter luč, sol in kvas …
Naj se zvesto udeležujemo svete maše
in redno molimo, da bomo rasli v ljubezni do Tebe,
Evharistije in Marije in tako črpali moč za delo
in pomoč drugim.

Naj tako – kot zvesti kristjani in kristjanke
– pogumno pričamo zate, nekoč pa dosežemo
večno blaženost v nebeškem kraljestvu!
Gospod, ostani z nami – in ne dopusti,
da bi se kdaj ločili od Tebe!
To Te prosimo po našem Gospodu Jezusu Kristusu,
Tvojem Sinu, ki s Teboj v občestvu Svetega Duha
živi in kraljuje vekomaj. Amen.

 

Svetomeška Marija, prosi za nas!
Žvabeški sveti Štefan, prosi za nas!
Gornjeveški sveti Jurij, prosi za nas!
Dobška sveta Lucija, prosi za nas!

Suchen

Schwabegg - Žvabek

Schwabegg - Žvabek 11
9155 Neuhaus - Suha
Tel.: 04356/2348

 

Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!
www.pfarre-schwabegg.at

 

Anbetung - Češčenje:
12. Juni - Junij

 

Patrozinium der Pfarrkirche -
patrocinij župnijske cerkve:

Hl. Stephan, Märtyrer -

Sv. Štefan, mučenec (26.12.)